Kuva: @laurenmancke Unsplashin kautta

Uran vaihtaminen UX: ksi tai UI: ksi? Tässä on ohjeet aloittelijaportfolion palkkaamiseksi

Kun tapaan muotoiluopiskelijoita, jotka opiskelevat UX: tä ja UI: ta organisaatioissa, kuten yleiskokous ja Iron Hack, minulta kysytään usein samaa kysymystä: jos portfoliossani on vain 2–3 opiskelijaprojektia, kuinka voisin olla kilpailukykyinen vuokraus?

Tässä on muutamia asioita, joista olemme keskustelleet ja jotka haluaisin kertoa kaikkien muiden eduksi, jotka ovat samassa tilanteessa:

Sinulla on taidot ja arvo, joka ylittää suunnittelukokemuksesi

Organisaatiot, kuten yleiskokous ja Iron Hack, houkuttelevat suuresti opiskelijoita, jotka opiskelevat muotoilua urakehityksenä. Viimeisimmällä matkallamme tapaamaan tutkijoita Iron Hack Barcelonassa tapasimme entisiä markkinointipäälliköitä, yritysomistajia, luovia johtajia, opettajia, HR-ammattilaisia, projektipäälliköitä ja luettelo jatkuu.

Kun muutat uran uudelle alalle, saatat olla nuorempi tällä alalla, mutta tuo mukanaan runsaasti kokemusta, joka on hyödyksi yritykselle, joka lopulta palkkaa sinut.

Oppia joku suunnittelemaan navigointirakenne iOS-sovelluksille on paljon helpompaa ja vähemmän riskialtista kuin yrittää opettaa jollekin ryhmätyötä, viestintää, kuuntelutaitoja, ammattitaitoa, kärsivällisyyttä ja kykyä käsitellä epäselvyyksiä.

Voit herättää arvosi elämään:

  • Haastattelussa korostamme taitoja ja kokemuksia, jotka tuovat sinusta voimavaraa joukkueessa ja muista, että arvoasi mitataan välittömän teknisen suunnittelun taitojen ulkopuolella.
  • Kysy liiketoiminnasta, tiimistä ja tulevan johtajasi tarpeista ja tarjoaa kommentteja siitä, miten hyötyisit heistä
  • Tutkitaan heidän arvojaan ja työskentelytapojaan ja valmistellaan mallien ulkopuolella olevilla työkokemuksillasi, jotka vastaavat niitä

Voit täydentää aloittelija-salkkuja muilla elämäsi osilla

Aka “Jos olen myös valokuvaaja, pitäisikö minun sisällyttää valokuvaussalkkui?”

Vastaus on kyllä. Tuo portfoliosi kentät, joilla sinulla on merkittävää asiantuntemusta tai intohimoa (toivottavasti molemmat!). Jos ne liittyvät kiinteästi etsimääsi asemaan, harkitse näiden aikaisempien projektien jättämistä suunnittelusalkkuun ja korosta, kuinka taitosi ja ajattelusi edustavat tätä kokemusta (huonekalusuunnittelijat, luovat johtajat, painatus / mainonta ja muut suunnittelijat - olen katsomme sinua!).

Jos intohimosi eivät ole niin suoraan merkityksellisiä, sisällytä portfoliosi lisäosioita, jotka esittelevät journalismiasi, korujen suunnittelua, ruoanlaittoa, valokuvausta tai muuta, mikä tekee sinusta monipuolisen ja intohimoisen luovan. Tämä erottaa sinut muista suunnittelijoista, osoittaa työetiikan ja sitoutumisen ja antaa sinulle paljon keskustella haastattelussa.

Sinun ei tarvitse kokemusta arvokkaan mielipiteen saamiseksi

Kun hain ensimmäistä kokopäiväistä UX-työtä, minulla oli yksi asiakasprojekti ja yksi mielenkiinnon kohteena oleva intohimoprojekti. Mutta minulla oli runsaasti tietoa ja ideoita, jotka kertoivat tavasta, jolla lähestyin työtäni ensimmäisenä nuorena suunnittelijana vuonna.

Temppu on saada päässäsi oleva selvä ja näkyvä palkkaaville johtajille paljastaa heidät siihen vivahteeseen ja monimutkaisuuteen, jota portfoliosi ei vielä esitä. Tässä on muutamia ideoita vaiheen järjestyksessä:

  • Lisää linkki Medium-luetteloosi verkkosivustollasi / portfoliosi
  • Retweet suunnitteluajattelu ja artikkelit, joista olet samaa mieltä, ja lisää lyhyt kommentti twiittisi
  • Osallistu UX- ja Design-tapahtumiin ja julkaise vastauksesi / kohokohdat
  • Kirjoita lyhyitä kappaleita yleisistä UX-ongelmista, joita näet ympärilläsi olevissa tuotteissa ja kuinka ratkaisit ne
  • Ratkaise ne
  • Kirjoita artikkeleita, jotka vastaavat tekniikan (tai teollisuuden, jolla toivot työskentelevän) suuntauksiin ja tapahtumiin
  • Jos opiskelet itseäsi, etkä tule ulos ohjelmasta, kuten Iron Hack, etsi tapoja tuottaa tapaustutkimuksia: kilpailuja, hackathoneja, vapaaehtoistyötä tai tavallisia vanhoja mallihankkeita, kunnes saat enemmän kokemusta vyön alla

Tavoitteen tulisi olla selkeä: osoita vuokrauspäällikölle, tulevalle johtajallesi tai tulevalle yrityksellesi intohimosi, näkemyksesi ja kykysi ottaa omistajuutesi ympärilläsi olevista ongelmista. Kaikki vanhemmat suunnittelijat eivät tee samaa.

Muista: yritykset eivät tee sinulle palveluksia (päinvastoin!)

On täysin normaalia tuntea hermostuneisuutta etsiessäsi työtä. Kun vietin 9 kuukautta opettaessani itselleni UX: tä vanhempien keittiössä, katsellen säästöjen vähenevän ja vastaanottaneen hylkäämisen hylkäämisen jälkeen, se oli vaikea aika.

On helppo ajatella ”Antaisiko joku vain antaa minulle tauon, ketään?” Ja olla peloissaan ja innokas vaikuttamaan jokaiselle, joka näyttää olevan mahdollista.

UX & Design -päällikkönä teknologiayrityksessä, joka näkee kymmeniä salkkuja viikossa, tiedän paremmin kuin luulen, että yritykset tekivät ehdokkaille suosiota heidän palkkaamisessaan. Kun etsin palkata, useista liiketaloudellisista syistä on syytä löytää oikea ehdokas. Se tulee myös kustannuksina.

Ehdokkaiden etsiminen, haastattelut ja lopulta uuden työntekijän palkkaaminen ja kouluttaminen on yritykselle kallista. Tämän seurauksena vuokraamiseen osallistuvat ihmiset ovat voimakkaasti sijoittuneita (ja ovat usein huolissaan) oikean henkilön löytämisestä rooliin ja sen tekemiseen nopeasti.

Kun olet haastatteluasetuksessa, muista: Sekä sinä että työpöydän toisella puolella oleva henkilö ovat vaarassa jotain, jos tämä menee huonosti. Haastatellessani jotakuta toivon ja rukoilen, että haastattelu menee hyvin ja että olemme löytäneet seuraavan joukkueemme jäsenemme. Ja vaikka se on osa työtäni, se on aina pettymys, kun näin ei ole.

Yhteenvetona

Tule seuraavaan haastatteluosi innostuneena, valmistautuneena ja luonnollisesti hieman hermostuneena, mutta voit vapaasti luottaa siihen, että sinulla on paljon tarjottavaa.

Kun muutat uraa ja aloitat uuden matkan UX: ssa tai Designissa, älä tunne, että sinun on vedettävä viiva aikaisempien kokemusten taakse. He tekevät sinusta arvokkaan tiimin jäsenen, jota yritykset etsivät. Loput voidaan opettaa ja ansaita vähän hikeä.