Suodattamaton katsaus uuden yhteisön perustamiseen

Lisää yhteisörakennustunteja käy CMX: ssä.

Kuva Kelli Tungay on Unsplash

CMX-ryhmämme perustaa uuden yhteisön.

Yhteisö on elämämme. Olemme rakentaneet yhteisön sellaisten yritysten kanssa, kuten Udemy, Chegg, Facebook, Moz, Google, Zaarly, ja olemme kouluttaneet ja tukeneet yli 6000 yhteisön ammattilaista viimeisen kolmen vuoden aikana.

Tällä kertaa päätimme viedä meidät matkallemme kartoittamaan strategiaamme, testaamaan oletuksiamme ja käynnistämään toivottavasti kukoistavan yhteisön. Se ei ole kaikkia pentuja ja sateenkaareja. Me olemme väärässä. Me epäonnistumme. Opimme. Ja jaamme kaiken teidän kanssanne.

Tervetuloa numeroon yksi.

Ensimmäinen askel uuden yhteisön perustamisessa on määritellä oletuksesi ja koota suunnitelmasi. Tätä varten me käytimme yhteisökankaamme, kehystä, jota käytämme asiakkaidemme ja opiskelijoidemme kanssa ensimmäisessä vaiheessa yhteisöstrategian laatimisessa. Se on kuin yritysmallipeite, mutta yhteisöllesi.

Se on jaoteltu 9 vaiheeseen.

Näin kartoitimme strategian kankaalle.

1. Liiketoiminnan yhdenmukaistaminen

Tärkein vaihe yhteisön perustamisessa on määritellä tarkalleen, mikä arvo organisaatiollesi on. Tällä tavoin voit perustella yhteisöön tehtävän investoinnin, mitata vaikutusta ja lisätä budjettia ja resursseja ajan myötä, kun mitoitat sitä.

Jos et tiedä yhteisösi arvoa, älä rakenna yhteisöäsi ennen kuin selvittää sen.

Meille tämä oli melko selvää. Olemme muuttaneet koko liiketoimintamalliamme yhteisökeskeiseksi. Tämä tarkoittaa, että tuotteemme on yhteisö. Jäsenemme maksavat pääsystä yksityiseen, kuratoituun yhteisöön monien muiden etujen lisäksi.

Tavoitteenamme on saada 250 jäsentä vuoden loppuun mennessä. Tämä vahvistaa meille, että voimme rakentaa liiketoimintamallin tämän tuotetarjonnan ympärille. Sitten haluamme saada 5000 jäsentä seuraavan 12 kuukauden aikana.

2. Jäsenten tasaus

Tiedämme jo paljon jäsenistämme, mutta tiedämme, että meidän on opittava lisää siitä, kuinka tämä erityinen ohjelma voi palvella heitä parhaiten.

Kokoimme kaksi jäsenpersonia (käsittelemme tätä aihetta toisessa viestissä), yhden ”perusjäsenille” ja toisen ”premium-jäsenille”. Ajatuksena on, että voimme tarjota edullisen vaihtoehdon jäsenillemme ja edullisemman vaihtoehdon niille, joilla on budjetti ja jotka etsivät lisää tukea.

Yksi mielenkiintoinen oppiminen jäsenistämme - melkein kaikilla heistä on vaikea saada budjettia ammatilliseen kehittämiseen. Niiden, jotka saavat rahoitusta esimerkiksi koulutukseen ja jäsenyyteen, on yleensä mentävä pidemmälle ja saamaan hyväksyntä. Tämä johtuu todennäköisesti siitä, että yhteisö toimialana opiskelee edelleen kommunikoimaan arvonsa, ja siihen saakka se ei saa paljon budjettia. Joten tämä opasti meitä siitä, miten ajattelemme jäsenyyden hinnoittelua. Haluamme sen olevan riittävän matala, jotta yhteisön ammattilainen ei ajattele kahdesti omien varojensa käyttöä sijoituksen tekemiseen henkilökohtaiseen kasvuun ja uraan.

Tässä on kuvakaappaus asiakirjastamme, jossa kartoitetaan joitain kysymyksiä, joihin halusimme saada vastauksia:

Teimme kyselyt ja haastattelut löytääksemme vastaukset. Tämä johti lopulta myös meihin perustamaan perustajajäsenryhmän kysynnän validoimiseksi ja yhdistämään “ostetut” jäsenet auttamaan meitä muotoilemaan, mitä tämä jäsenyys lopulta tarjoaa.

Lisää henkilöistämme, tutkimusprosesseistamme ja perustajajäsenohjelmien käynnistämisestä tämän sarjan tulevissa viesteissä (tilaa).

3. Paikannus

Tässä määrität yhteisösi vision ja arvot. Luomme perustan siitä, mistä lopulta tulee yhteisösi tarkoitus ja kulttuuri. Se on iso "miksi".

Koska päätimme aloittaa perustamalla perustajajäsenryhmän (yksityisessä Facebook-ryhmässä), kehitimme vision, tehtävämme ja arvomme nimenomaan kyseiselle ryhmälle.

4. Kokemus

Kokemuksen avulla voit kartoittaa, mitä jäsenet tekevät / tuntevat / näkevät yhteisössäsi.

Tämä oli meille iso tuntematon. Tarjoamme jo Facebookissa ilmaisen CMX Hub -nimisen yhteisön, jossa on yli 6000 jäsentä ja uskomattoman kulttuurin luominen. Alamme koota ideoita siitä, mitä tämä jäsenyys voi tarjota.

Karkeasti uskomme, että kokemus sisältää yhdistelmän verkkoyhteisöä, resurssikeskuksia, vastuuvelvollisuutta ja offline-tapahtumia.

Koska CMX julkaisee vuosittain oppaan yhteisöalustoille, olemme hyvin perehtyneitä siellä tapahtuvaan. Aloin koota ajatuksiamme siitä, millaisilla alustoilla voimme aloittaa. Henkilökohtaisesti kannatan SUPER yksinkertaisen perustamista.

Ensimmäinen puukko kartoittaa yhteisömme MVP: tä.

Tiimimme kokosi joitain vaihtoehtoja hyödyntäen joitain näkemyksiä, jotka meillä oli toistaiseksi yhteisöstä. Yksinkertaisimmat vaihtoehdot aloittamiseen olivat Wordpress, Facebook-ryhmät tai Slack. Tällä hetkellä päätämme vielä aloittamisesta. Pitkällä aikavälillä tiedämme, että päädymme omistamalle alustalle. Mutta emme halua investoida paljon tekniikkaan ennen kuin tiedämme tarkalleen, mitä tarvitsemme, joten yksinkertaisesti aloittaminen yhdellä näistä kolmesta työkalusta on luultavasti kuinka menemme.

Toinen iso asia, joka meidän on selvitettävä, on hinnoittelu. Emme ole vielä viimeistelleet hinnoittelua. Tavoitteenamme on jälleen tehdä siitä kohtuuhintaisia ​​perustasolla ja tarjota lisäetuja ja palveluita niille, joilla on suurempi budjetti. Tätä tutkimme ja testaamme voimakkaasti myös julkaisemisen jälkeen.

Kun teemme päätökset tarkalleen siitä, mitä aiomme tarjota, aiomme kartoittaa ”yhteisön jäsenmatkan”, jotta voimme miettiä jäsenemme kokemusta joka vaiheessa. Katsaamme yhteisön jäsenmatkat toiseen tämän sarjan viestiin (tilaa).

5. Sisältö ja ohjelmointi

Sisältöosassa suunnittelet, mitä sinä järjestäjä luo yhteisöllesi.

Meille tämä kuuluu muutamiin kauhoihin. Koska tämä on aivan uusi yhteisö, käytimme ensin tätä tilaa kartoittaaksesi menemässä markkinoille -strategiamme.

Päivämäärät / numerot on tyhjennetty, koska viimeistelemme vielä näitä yksityiskohtia.

Kuvassa olevien tietojen lisäksi kartoitimme kanavat, joita käytimme ohjelman markkinoimiseen, yritykset, jotka halusimme varmistaa, ovat osa ohjelmaa, ja kokemuksen, joka ihmisille, jotka kirjautuvat meidän lomake kun avaamme sovelluksia ja alamme hyväksyä jäseniä.

Huomaa osa, joka sanoo “päätämme leikata vai muuttaako ohjelmaa menestysmittarien perusteella”. Tämä on erittäin tärkeää, eikä yhteisön ammattilaiset tai yritykset tee tarpeeksi. He käynnistävät jotain määrittelemättä, millainen menestys näyttää, ja heillä ei ole mitään keinoa tietää, toimiiko se vai ei. Meillä on todella selkeä muuttujistamme, joten kun meillä on tarkastuspisteitä, voimme sanoa selvästi "kyllä ​​tämä toimii" tai "ei tämä ei toimi ja meidän pitäisi mukautua". Aloittamamme on vain ensimmäinen kokeilu, ja mukaudumme aina parantamaan jäsentemme kokemuksia ja varmistamaan, että rakennamme kestävää liiketoimintaa.

Mietimme myös, mitä sisältöä tarjoaisimme jäsenillemme yhteisössä sen julkaisemisen jälkeen. Jaoimme sen kolmeen kauhaan: Onboard, Engage ja Empower

Alkuperäinen aivoriiheni sisällöstä, jonka luomme jäsenille.

Tässä vaiheessa se on edelleen karkea, kun keräämme palautetta yhteisöltä. Tiedämme, että se sisältää esimerkiksi:

 • säännölliset asiantuntijahaastattelut videona, AMA, puhelut
 • jonkinlaisia ​​vastuuvälineitä, joissa jäsenet voivat jakaa tavoitteet ja yhteisö auttaa heitä saavuttamaan nämä tavoitteet / pitämään heidät vastuullisina
 • resurssikeskus CMX - malleilla, kehyksillä, tutkimuksella, sisällöllä jne

Saamme lisää määritelmää tästä parin seuraavan viikon aikana ja jaamme sisällön suunnittelusta viestin, jonka keksimme.

6. Mittaus

Tässä voit kartoittaa seuraamasi muuttujat. CMX: ssä opetamme yrityksiä jakamaan mittauksensa kolmeen kauhaan:

 • sisältö ja ohjelmointi
 • yhteisön sitoumus
 • liiketoiminnan vaikutukset

Tässä vaiheessa emme tiedä tarkalleen, mikä sisältö ja ohjelmointi tulevat olemaan, joten emme voi vielä määritellä tietoja. Mittarit, joihin sitoutumme ovat:

Käynnistys: Käynnistä 500 sähköpostiviestiä ennen sovellusten avaamista

Postlaunch:

 • Aluksella 250 jäsentä vuoden loppuun mennessä
 • Varmista, että jokaisessa yhteisön kysymyksessä on vähintään 3 vastausta 24 tunnin sisällä
 • Jäsenten menestysmittarit (määritetään sen perusteella, mitä jäsenet määrittelevät menestykseksi jäsenyydestään lähtien) - uskomme tällä hetkellä, että asiat tulevat olemaan: yhteisön kasvu, urakehitys ja yhteisön sijoitetun pääoman tuotto. Meidän on vahvistettava.
 • Ajan myötä tarkastelemme vaivaa suurina mittareina, koska säilyttäminen on kriittistä kaikille jäsenyrityksille

7. Joukkue

Tässä määrität kuka vastaa yhteisöstä. Jaoimme vastuut keskenään, COO Carrie Jones ja sarjamme koordinaattori Katie McCauley. Erica McGillivray, CMX-huippukokouksen järjestäjämme saa pääsyn, koska iso vuosikokouksemme on tulossa kuukaudessa (sinun pitäisi tulla).

Minulla on mennä markkinastrategiaan. Carrie ja Katie ovat käynnissä kohta tutkimuksessa ja tuotteessa.

Kun perustamme yhteisön, määrittelemme roolit keskittyäksemme vain kahteen tärkeään asiaan:

 1. Uskomattomien jäsenten kuratointi
 2. Tehdään jäsenistämme onnistunut AF

Kasvatamme joukkuetta myös ohjelman käynnistyessä ja alamme laajentaa ohjelmointia.

8. Viestintä

Tässä voit määritellä, mitä tietoja ryhmän eri jäsenet tarvitsevat ja miten ne välitetään. Tämä kattaa myös sen, kuinka kommunikoit muutoksista yhteisöllesi.

Tiimimme on kaikki käsillä kannella, joten tarkistamme mittarimme päivittäin ja olemme yhteydessä joka päivä perustajajäseniemme kanssa, kerätä heidän palautetta ja jakaa edistystämme.

Tiedot, joita tarkastelemme nyt, ovat sähköpostirekisteröintejä:

Päivittäinen sähköpostirekisteröintien seuranta

Postitan nämä tulokset ryhmämme löysyydessä ja työskentelemme kaikkien eteenpäin sähköpostiviestien tuottamiseksi.

Kun käynnistämme sovelluksia, se on tietopisteemme, josta raportoimme.

Kun avaamme jäsenyyden, ilmoitamme myynnistä ja yhteisön sitoutumisesta.

Kuten mainitsin, meidän piti myös kartoittaa, kuinka ilmoittaa muutoksesta yhteisöllemme. Tämä koko aloite on iso muutos yhteisöllemme. Vietimme paljon aikaa ensin puhumalla jäsenillemme ja puolustajillemme. Sitten postitimme ryhmään muutosta. Ja lopulta jaoimme sen Mediumissa.

Ensimmäinen ilmoituksemme yhteisölle sen jälkeen, kun olemme keskustelleet eräiden jäsenten kanssa erikseen.

Siksi suosittelen muutosten tekemistä yhteisössäsi ja yrityksessäsi. Aloita pieni ja henkilökohtainen ja tee muutos julkisemmaksi ajan myötä. Hanki ydinosto ensin.

9. Talousarvio

Hauska osa, jossa pääset selvittämään, mikä budjetti on yhteisöllesi. Suunnittelemme pitämään tämän ohjelman ensimmäisen version todella laihana hyödyntämällä jo maksamiamme työkaluja, kuten Zoom puheluihin, DropBox tiedostojen jakamiseen ja yhden niistä ilmaisista työkaluista yhteisölle. Suurin kustannus on aikamme. Kolme projektin kokopäiväistä työntekijää eivät tule olemaan halpoja, joten meillä on kiireellisyys saada tämä ohjelma käyttöön ja ajaa, ja kasvatamme investointeja ohjelmaan ajan myötä.

Joten siellä sinulla on se ... tämä on suunnitelma, jonka koonnimme saada tämä yhteisö alustalle. Nyt kyse on oletuksidemme jatkuvasta testaamisesta tutkimuksen avulla ja käynnistämällä tosiasia nähdäksemme kuinka jäsenet reagoivat.

Parin seuraavan viikon aikana jaamme aivan paljon enemmän ja tutkimme syvemmälle kaikkia tässä keskusteltuja aiheita. Pidämme sinut ajan tasalla siitä, mitä opimme, kun opimme sitä.

Lisää yhteisörakennustunteja käy CMX: ssä.